piątek, 31 maja 2013

Zwierzakowo

Scenariuszy ciąg dalszy. Dziś czas na zwierzaki! Chrzest bojowy przeszłam na sowie - z plasteliny. Na szczęście to tylko wersja pokazowa, a dzieciaki będą robić ją z wyciętych elementów. Kolejne zwierzaczki to: krokodyl, słoń. 

A na koniec zawody skaczących żab!!!


środa, 29 maja 2013

Wniosek o paszport złożony

Kolejny krok - w moim przypadku milowy - zrobiony. Kolejność załatwiania spraw u mnie jest troszeczkę odwrotna niż w przypadku standardowego Obywatela. Najpierw miałam bilet, a właśnie dziś złożyłam wniosek o paszport :)
Oczywiście przeszłam też przez ściąganie odcisków palców, kiedy to na końcu usłyszałam: ma Pani słabe linie papilarne. 
Teraz pozostało mi tylko sprawdzanie statusu sprawy, a przewidywany termin odbioru to 26 czerwca 2013. Czekam z niecierpliwością.

A oto kilka danych dotyczących składania dokumentów - dla osób dorosłych. Aby otrzymać paszport należy w organie paszportowym złożyć:

poniedziałek, 27 maja 2013

Beata Pawlikowska, "Blondynka na Czarnym Lądzie"

Mówią, że kolor włosów zobowiązuje! Więc dziś Blondynka w podróży. 
Beata Pawlikowska w Tanzanii!!! Wraz z Nią przenosimy się w niesamowity upał potęgowany wysoką wilgotnością. Dzięki Jej opisom możemy poczuć aromatyczne przyprawy, zapach kadzidełek i dymu z ogniska. Nasza podróż rozpoczynamy od  sawanny, gdzie w zaskakujących okolicznościach Beata poznaje Michała. Patrząc na Niego - nie tylko Pawlikowska to stwierdza, ale i Czytelnik - że to osoba zupełnie nie przystosowana do safari (safari w jęz. suahili oznacza podróż). Na swojej drodze spotyka również innych podróżników. Przeżywa niezliczoną ilość przygód, na czele z wizytami wśród Masajów oraz Buszmenów. Do Masajów trafia właśnie dzięki Michałowi, który w przypływie nagłej odwagi ratuje chłopca. jak się okazuje, jest to członek plemienia Masajów. I zostaje ich królem.

A licznik się kręci

Cieszę się niezmiernie, że ten blog trafia do tak wielu osób.   Ten bukiecik cudownie pachnących konwalii jest dla tych, którzy swoimi słowami dodają mi otuchy oraz znajdują czas na czytanie moich przemyśleń, przygód, realizacji pasji i marzeń. Za nami 3000 odwiedzin i z tym większą radością chcę poinformować, że wizytę złożyli mieszkańcy:

czwartek, 23 maja 2013

Małopolskie Forum Kultury

Rola projektów realizowanych przez instytucje kultury w rozwoju regionu była tematem konferencji, na której miałam przyjemność być. Miejscem spotkania był Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia w Zatorze im. Jana Matejki
Ciekawie przygotowane prezentacje przybliżające zarówno finansowanie kultury, jak i wykorzystanie tych środków w praktyce zbierały brawa uznania. 
Jednak gwoździem programu okazał się Park Mitologii w Zatorze (parę zdjęć w galerii). 
Dziękuję mojemu Szefowi za oddelegowanie mnie, Pani Ani za przygotowanie konferencji i atrakcji. 
A nade wszystko dzięki, Tobie, Wojtku, za popołudniową rozmowę. 

środa, 22 maja 2013

Wawel

Niebywale zaczął się środowy poranek - wizytą w Katedrze Wawelskiej. Okazja była wyjątkowa. Msza św. Jubileuszowa rocznika św. Franciszka z Asyżu, czyli 25-lecie święceń kapłańskich księży z 1988 r. W ich gronie znalazł się ks. Wojciech. Msza odprawiana została przez. ks. kard. Stanisława Dziwisza, bp Jana Szkodonia, bp Jana Zająca i bp Grzegorza Rysia (kolega rocznikowy ks. Wojciecha). Najbardziej wzruszającym momentem dla mnie było zaintonowanie przez jednego z Jubilatów kanonu Pan jest mocą...
Księże Wojciechu, dziękuję za możliwość bycia na tak pięknej uroczystości.

wtorek, 21 maja 2013

Pochmurnie i burzowo


Zachmurzenie umiarkowane 
z przejaśnieniami 


Reading Małopolska

Kolejny raz miałam przyjemność brać udział w Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego. Tym razem pod hasłem: Biblioteki wobec nowych technologii.
Z mojego punktu widzenia najciekawsza prelekcja była o Czytaniu Małopolski. 
Projekt Reading Małopolska jest wspierany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Celem jest włączenie się w budowę sieci współpracy regionów w dziedzinie literatury.
Krakowskie Biuro Festiwalowe zaskoczyło zgromadzonych Bibliotekarzy przekazując do bibliotek książkę w kartkach, czyli kartki niespięte ze sobą, które można czytać w dowolnej konfiguracji.

Nie sposób nie wspomnieć prezentacji naszej biblioteki przez Pana dyr. Michała Grzeszczuka oraz Panią Magdalenę Stec, reprezentującą MultiCentrum w Skawinie

poniedziałek, 20 maja 2013

Basia Meder, "Babcia w pustyni i w puszczy"


Życie na emeryturze może być niezwykłe. Pokazuje to Polka mieszkająca w Australii. Odbyła roczną podróż dookoła świata, roczną po Afryce, zwiedziła Australię wzdłuż i wszerz. 
I właśnie ta książka opisuje drugą część podróży Basi Meder - Babci, która odwiedza afrykańską pustynię i puszczę. Przemierzamy z nią Tanzanię, Kenię, Ugandę, Rwandę, Etiopię, Egipt, Ghanę, Togo, Burkina Faso, Mali, aby po przerwie powrócić na afrykański ląd - do Maroko. 
Nie korzysta z utartych ścieżek turystycznych. Szuka nieznanych szlaków. Podróżuje wraz z mieszkańcami Afryki, dzięki czemu poznaje - a my wraz z Nią - ich życie. Można, by rzec, że od kuchni i to w niektórych momentach dosłownie. 
Przeżywa chwile rozczarowań przewodnikami, napad w Mali, ale również zachwyca się pustynią w Egipcie i spotkaną rodziną goryli górskich w Rwandzie. Przygody ilustruje zdjęciami swojego autorstwa. 

niedziela, 19 maja 2013

Scenariusze zajęć

Gdy kupowałam bilet, wydawało mi się, że tyle jeszcze czasu... A tu już 3 miesiące minęły. A im będzie bliżej wyjazdu, to czas będzie biegł szybciej.

Mając w planie zajęcia z dziećmi w Kiabakari, moim postanowieniem stało się stworzenie scenariuszy zajęć. Zdaję sobie sprawę, że w niektórych momentach będzie trzeba iść na żywioł. Ale patrząc na mój zawód, który wymaga poukładania, to chociaż w części chcę mieć spokojną głowę i plan zrobiony.

Tak więc zaczynamy od poznawania naszej Rodziny. Będziemy tworzyć drzewa genealogiczne... Ciekawe, kto i kogo odnajdzie wśród swoich bliższych i dalszych krewnych.

czwartek, 16 maja 2013

Radziszów: wczoraj i dziś


To tylko mała część zdjęć z wystawy Radziszów wczoraj i dziś oficjalnie otwartej w Tygodniu Bibliotek - 8 maja 2013 r. W tym roku odbywał się on pod hasłem: Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych.
Przestrzenią stała się nasza miejscowość, a jej nowymi kreatorami nasi fotografowie: Pani Joanna Karaś-Janik i Pan Józef Niechaj. Ich zadaniem było zrobienie zdjęć dokładnie w tym miejscu, gdzie były zrobione fotografie w poprzednim wieku.

Zapraszam do porównań przeszłości z teraźniejszością. 

wtorek, 14 maja 2013

Antonio

Potrzeba wymyślenia pseudonimu dla pewnej Osoby, jaka zaistniała w ostatnim czasie, była olbrzymia. Propozycji było kilka. Burza mózgów powodowała spięcia na liniach w całej Małopolsce!  Ale wczoraj przeważyła jedna: Antonio.
Uluniu, czapki z głów!!!

poniedziałek, 13 maja 2013

Nicolas Fargues, "Byłam za tobą"

Mężczyzna i świadomość popełnionego przez niego czynu. 

Pasjonujące wyznania Europejczyka, który wraz ze swoją afrykańską żoną i dwójką dzieci wiedzie harmonijne i udane życie rodzinne na jednej z wysp Czarnego Lądu. Pewnego wieczoru, w chwili zapomnienia zdradza żonę. Wywołuje to  lawinę dramatycznych wydarzeń i daje początek serii perypetii uczuciowych. Miłosne rozterki prowokują do rozważań nad ludzką godnością, istotą miłości i szczęścia oraz ceną, jaką jesteśmy gotowi za nie zapłacić.

niedziela, 12 maja 2013

Jubileusz ks. Wojciecha

Homilia Księdza Jubilata
Od samego rana miałam zespół niespokojnych nóg. Objawia się to tuptaniem w miejscu, ewentualnie wydeptywaniem ścieżki. 
W końcu 12.30 wybiła! Stres daje się we znaki! I to coraz większy.
Msza św. Jubileuszowa rozpoczyna się. Dla mnie stres tym większy, iż nie lubię śpiewać do mikrofonu.

sobota, 11 maja 2013

Jubileusz

Jutrzejszy dzień będzie dla mnie dniem wielkiego stresu. Z przyjemnością podjęłam się zadania, które mnie czeka. Jednak im bliżej do tego wydarzenia, czuję ścisk w żołądku. 
To właśnie jutro będzie odprawiona Msza Święta Jubileuszowa ks. Wojciecha, na której mam zaszczyt śpiewać. Chciałabym, żeby wszystko poszło dobrze - według zaplanowanego schematu. Nie ma tu miejsca na improwizację!!! 

Zapraszam serdecznie do kościoła p.w. św. Kazimierza, Kraków-Grzegórzki, ul. Bobrowskiego 6, na godz. 12.30

czwartek, 9 maja 2013

Misje to szkoła charakteru

W dniu dzisiejszym na portalu Franciszkanska3.pl ukazał się fragment wywiadu przeprowadzonego przez Karolinę Putlak z ks. Wojciechem Adamem Kościelniakiem. Opowiada w nim o misji w Kiabakari, o życiu Kościoła w Tanzanii. Porusza wiele ciekawych aspektów, których my nie zauważamy, albo też nie chcemy zauważać. Zachęcam serdecznie do przeczytania: Misje to szkoła charakteru

Cały wywiad będzie można wysłuchać w Radio Bonus jutro (tj. 10 maja 2013) o godz. 17.00!!! Dla tych, którzy w tym dniu nie będą mogli, w późniejszym terminie zostaną opublikowane pliki audio!

Pliki audio z wywiadem: Rozmowa z ks. Wojciechem A. Kościelniakiem

środa, 8 maja 2013

wtorek, 7 maja 2013

Tuż tuż!

To już jutro!!! Otwarcie wystawy fotograficznej Radziszów wczoraj i dziś. 

Pełną parą ruszyły przygotowania do niej. W tym momencie za mną: przestawianie regałów, ustawianie stelaży, maskowanie pewnych niepożądanych części na nich, a także sadzenie kwiatków w klombiku przed biblioteką. Plansze ze zdjęciami przygotowane zostały już tydzień temu - więc teraz trzeba je umocować w antyramach i na stelażach, zawiesić baner i czekać na pierwszych oglądających.


poniedziałek, 6 maja 2013

Lisa Samson, "Odrodzenie May"

Dwudziestoletnia May kończy studia. Nie mając pomysłu na swoje życie, podejmuje decyzję o wyjeździe na misje - do Rwandy. W trakcie pobytu zawiązują się miedzy May a lokalną społecznością bardzo silne więzi, a nawet przyjaźnie. Kiedy wybucha wojna domowa pomiędzy Tutsi i Hutu, May otrzymuje propozycję opuszczenia wioski. Nie korzysta z niej i zostaje ze swoimi przyjaciółmi. Podczas napadu na wioskę jako jedynej udaje się ocalić. Przez kolejne miesiące ukrywa się. Organizuje pewnego rodzaju pogrzeb - przerażający z punktu widzenia Czytelnika - ale najbardziej racjonalny z jej punktu widzenia. 

piątek, 3 maja 2013

Pośpiewaliśmy...

I po śpiewaniu!!! Niestety, deszczowa pogoda powstrzymała wielu chętnych, chcących wziąć udział we wspólnym śpiewie. Połączone chóry: Chór Apassionata i Chór z Rudnika "Elegia Senior" oraz "Dzieci Chudego" wykonały pieśni patriotyczne powstałe w różnych okresach naszej historii. Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik. Dyrygował Mateusz, a akompaniował pan Ireneusz. Jego uśmiech dodawał nam otuchy, mnie rozśmieszał :)

Koncert rozpoczął się tradycyjnie - od hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego. Skoczne pieśni przeplatane były sentymentalnymi. I tak, te ze spokojnych w dzisiejszym repertuarze wykonane zostały: 

środa, 1 maja 2013

Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych


3 maja 2013 (piątek) o godz. 16:00
Gminny Ośrodek Kultury w Sułkowicach,
Chór Apassionata,
Chór z Rudnika,
Zespół Wokalny "Dzieci Chudego"
zapraszają na Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych